Hrad Rychmburk Tisk

rychmurk1

 

Hrad Rychmburk se nachází u obce Předhradí nedaleko města Skutče v okrese Chrudim a Pardubickém kraji, 5 km východně od Skutče. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

 

 

 


Historie

Hrad Rychmburk byl postaven nejspíše začátkem 13. století, majitelem byl tehdy uváděn Tas z Pardubic a Staré. Roku 1297 získal hrad Beneš z Vartemberka, po jeho smrti převzal hrad jeho syn stejného jména. Dalším držitelem hradu byl Beneš III. z Vartemberka, který byl nejvyšším číšníkem krále Jana Lucemburského. Beneš III. hrad přestavěl a rozšířil o opevněné přehradí.

 

V roce 1369 přebírá hrad Smil Flaška z Pardubic, který byl též básníkem a spisovatelem. V roce 1392 prodává panství Otovi Berkovi a Bočkovi z Kunštátu a Poděbrad. V postupní listině jsou vyjmenovány všechny osady panství a tři městečka: Hlinsko, Svratka a Skuteč. Pro mnohé obce je to první písemná zmínka vůbec.

 

V roce 1425 hrad Rychmburk dobyli husité (hrad nebyl dobyt, ale posádka se po upálení podlažického opata v blízké obci Lažany u Skutče, vzdala za volný odchod) a byl dán do správy Jiříkovi, synovi Jakuba Kroměšína, husitského hejtmana.

 

Hrad od roku 1500 postupně vlastnily následující rody: Valdštejnové, Berkové, rod Kinských a rod Thurn-Taxisů.

 

Současnost

Posledním majitelem hradu a panství byl Albert Maria z Thurn-Taxisu. V roce 1945 byl hrad znárodněn a v současné době je zde zřízen domov důchodců.

 

Přístupné je na nádvoří hradu. Po předchozí dohodě je přístupná věž, ze které je krásný rozhled.